Campionatul Mondial de Karate Kyokushin - Okinawa, JAPONIA 2017 – Budo Gym Club - kyokushin karate

Campionatul Mondial de Karate Kyokushin – Okinawa, JAPONIA 2017

Campionatul Mondial de Karate Kyokushin – Okinawa, JAPONIA 2017

S-a incheiat si cea de a patra editie a World Kyokushin Union Tournament!

Au fost doua zile foarte grele, obositoare incarcate cu emotii, bucurie si…tristete. A fost o competitie de un nivel foarte ridicat si experienta acumulata de sportivii nostri a fost pe masura. Chiar daca nu am reusit sa obtinem o medalie la acest Campionat Mondial sportivii nostri s-au comportat exemplar! Fetele noastre Daniela Stoian si Roxana Andreea Marinescu au pierdut la decizie dupa doua meciuri foarte disputate lasand o impresie foarte buna. La baieti Cristian Herțe a dovedit ca are un spirit de adevarat luptator kyokushin si in ciuda faptului ca suferise o tripla fractura la degetul aratator al mainii stangi cu doar o luna inaintea acestui campionat a facut un meci foarte bun cu reprezentantul Japoniei. Cel care a fost la un pas de o mare performanta este Demetrius Tanase care a castigat doua meciuri cu sportivi din Kazahstan si Chile dar a fost oprit (datorita unei clipe de neatentie…generata de lipsa sa de experienta la astfel de competitii.) in turul 3 de reprezentantul Japoniei facand o impresie extraordinara la acest turneu mondial!

Vreau sa-i felicit inca o data pe toti sportivii lotului Romaniei si nu in ultimul rand pe antrenorii/arbitrii Gliga Marius si Nicolaie Panuta pentru performanta sportivilor nostri si prestatia acestora ca arbitri la aceasta competitie! Sunt foarte mandru de voi toti pentru cum ati reprezentat Romania si pentru tot ceea ce ati facut la acest Campionat Mondial!
OSU!
Gruia Docan